Klasy czystości wody

W okresie obowiązywania trójstopniowej skali czystości wód ogólna charakterystyka danej klasy nie ulegała dużym zmianom i wyglądała następująco:

  • Klasa I – Wody tej klasy czystoÅ›ci mogÄ… być wykorzystywane (do 1991 formuÅ‚owano to "sÄ… przeznaczone") jako źródÅ‚o zaopatrzenia ludnoÅ›ci w wodÄ™ pitnÄ…, jako źródÅ‚o zaopatrzenia przemysÅ‚u spożywczego i innych gaÅ‚Ä™zi przemysÅ‚u wymagajÄ…cych tej klasy czystoÅ›ci wody oraz hodowli ryb Å‚ososiowatych.
  • Klasa II – Wody tej klasy czystoÅ›ci mogÄ… być wykorzystywane (do 1991 formuÅ‚owano to "sÄ… przeznaczone") jako źródÅ‚o zaopatrzenia w wodÄ™ hodowli zwierzÄ…t, do celów rekreacji, sportów wodnych i kÄ…pielisk oraz do hodowli ryb z wyjÄ…tkiem Å‚ososiowatych.
  • Klasa III – Wody tej klasy czystoÅ›ci mogÄ… być wykorzystywane (do 1991 formuÅ‚owano to "sÄ… przeznaczone") jako źródÅ‚o zaopatrzenia w wodÄ™ zakÅ‚adów przemysÅ‚owych z wyjÄ…tkiem tych, dla których wymagana jest klasa I i II oraz do celów nawodnienia terenów rolnych i ogrodniczych.

Wartości graniczne szczegółowych wskaźników takich jak zawartość poszczególnych zanieczyszczeń określane były w odpowiednich rozporządzeniach. Część wskaźników była obligatoryjna – były to: ilość rozpuszczonego tlenu, BZT5, ChZTMn, stężenie fenoli, chlorków, siarczanów, substancji rozpuszczonych i zawiesin.